Resultat alla raser Vårutställning Moheda 2016 

 

BIS Valpklass I

Uppfödare

Ägare

1:a Giant Connections Chott-Ans Angel (Riesenschnauzer) Christina Norrman Kristianstad Charlotte Orre Växjö
2:a Pobe-S Card Up Your Sleeve (Bichon Frisé) Berit Johansson & Viktoria Möller Växjö Ann-Charlotte Örnhem Växjö

3:a

4:a

Chevrolet´s Jack Attack (Schnauzer)

Excellentgold (Golden Retriever)

Ulrika Hjort Degerfors 

Britt-Marie Nilving Wittenberg Färjestaden
Monica Wogenius Habo&Ulrika Hjort Degerfors

Britt-Marie Nilving Wittenberg Färjestaden
       
 

BIS Valpklass II

 

Uppfödare 

 

Ägare

1:a Liebe Doggen Quality Off Tindra (Grand danois) Sari Vesa Linköping  Karin Ahlstrand Kallinge

2:a 

Tranåsens Marvellous Mazarine (labrador) Annelie Ling Nilsson Anderstorp  

Annelie Ling Nilsson Anderstorp

3:a

4:a 

Charlie Bay Prince John Of Achim (King Charles spaniel)

Riddarens Bull´s Eye (Dansk svensk gårdshund)
Lise-Lotte Persson Halmstad 

Marie Landberg&Sten Nilsson Laholm 
Kerstin&Hasse Bengtsson Eldsberga

Anna Dahl Hästveda
       

 BIS valpklass IIBIS valpklass I (alla raser)

BIS Bruks/Jakt

1:a LPI SEVCH SELCH SEUCH RLD N&F&A&M Tollartrollets Snöflinga (Nova Scotia Duck Tolling Retriever)

E.Duck Tails Muddus Regnbågsforell U.SEVCH Tollarbos Ädla Älsa

Uppf&Äg.Anette Johansson Holsbybrunn

BIS Jakt

BIS Veteran 

1:a C.I.B Highland Flowers Hot Fireglow (Irländsk Röd Setter) Uppf.Inga Seiboth Kinna Äg.Lise-Lotte Persson Hässleholm

2:a SEU(U)CH SEVCH Tjotte´s Run For President (Labrador Retriever)

Uppf.Anncharlotte Burman Ersmark Äg.Mona-Lisa Carlsson Ljungby

3:a C.I.B SEUCH FIUCH NOVV-13 NORDUCH Mabuh´s Reimondo (Eurasier)

Uppf.Bitten Von Aspern Danmark Äg.Marina Nilsson Vimmerby

4:a Svedjebäckens Hold Me Now (Golden Retriever) Uppf.Gerd Brink Björk Tjureda

Äg.Gun-Britt Sjöstedt Moheda

BIS veteran

Best In Show

1:a Marrygait´s Unbelievable (Lhasa Apso)

Uppf.Maria Sandgren Ursviken Äg.Veronica Olsson Målerås

2:a SEUCH DKUCH KBHV-13 Dunmålas Felicia (Västgöta Spets) Uppf&Äg.Kurt Nilsson Urshult

3:a Fjellflokkens Areia Babóca (Kuvasz) Uppf.Björn Olav Andersen Norge 

Äg.Silvana Carlén Kvillsfors

4:a Fair Haven Walk The Line (Irländsk Röd Setter) Uppf.Louise Holm Enköping 

Äg.Anders Lindh Växjö

Best In Show

Vinnare Barn med hund

Michelle Eade Målarskog med hunden Belle

barn med hund

Prisbord Moheda Vårutställning 2016

13083362_1007132606023729_7592467420492285514_n
13055881_1007132616023728_1296348332944321473_o
13086937_1007132599357063_8006031230581660860_o

 

Domarberättelse Vårutställning 2016

Jag vill börja med att rikta ett stort TACK till LRK Småland för inbjudan och förtroendet att döma på Er inofficiella utställning i Moheda den 24 april.

Som uppfödare av golden retriever sedan 1989, officiell domare sedan  2002 på golden och flatcoated retriever så ligger labrador näst på tur att ta sig an.

Jag har länge studerat labrador på utställningar genom åren och det är en ras som tilltalar mig mycket  såväl exteriört som mentalt.

Jag blev inte besviken då jag nu fick chans att döma dem. Härliga positiva hundar med glimten i ögat, många välgående hundar med mycket substans och kropp.

Jag såg många vackra huvuden, fina halsar med snygga halsansättningar, rejäla bröstkorgar, starka länder och välvinklade bakställ. Många hade utmärkta pälsar och riktigt fina svansar.

Jag hade några få lite tunna hundar, utan den substans man vill se hos en labrador samt med alltför enkla huvuden som gjorde att jag inte fick känslan av labrador. En del hade väl korta överarmar vilket också visar sig i rörelse med ett för kort framsteg.

Så gott som alla hundarna var positiva, glada, öppna hundar.

Min BIS-vinnare blev den gula Ch Sabattis My Dreams Come True en rejäl tik med fin hals och överlinje, välkroppad, välkonstruerad samt med ett härligt kraftfullt steg.

BIS-2 blev hennes kullbror Ch Sabattis Mission Completed också en välkroppad, välkonstruerad, välgående hane med ett mycket vackert huvud. Han var för dagen i lite lätt hull och fick därför se sig slagen av sin syster.

Prisbordet dignade av fina priser så jag tror alla deltagande hundar fick något fint/gott med hem!!

Trots att hallen var iskall åkte jag hem varm inombords då jag fått döma glada och fina hundar med lika glada hussar och mattar.

Tina Angrell

 

Stort tack till alla er som sponsrat Bis rosetter till vårutställningen 2016

Glenrose kennel Äg.Kristina Kober Ör

Guldruschen´s kennel Äg.Madeleine Runberg Lenhovda

Gyllenfjells kennel Äg.Lena Gyllenfjell Åseda

Hallaböke´s kennel Äg.Carina Persson Hyltebruk

Hultrum´s kennel Äg.Sony Walter Sävsjö

Kefverön´s kennel Äg.Rolf Hammarlund Motala

Kepchers kennel Äg.Tommy Buhaj Huskvarna

Labbegården´s kennel Äg.Linda Ringström Traryd

Mefeth´s kennel Äg.Maria Gerhardsson Markaryd

Ritou´s kennel Äg.Iréne & Gunde Svensson Mörrum

Rondeus kennel Äg.Ulla Erdeberg Landsbro

Rövarkungens kennel Äg.Christine Edvinsson Grimsås

Sabattis kennel Äg.Anna Månsson Hästveda

Spring Fever´s kennel Äg.Mary & Nils-Erik Nilsson Löttorp

Tranåsens kennel Äg.Annelie & Sven-Ove Nilsson Anderstorp

Tollartrollets kennel Äg.Anette Johansson Holsbybrunn

Triple M´s kennel Äg.Rose-Marie Ritzén Agunnaryd

Utnäs kennel Äg.Anne Bengtsson Ör

Britt-Marie Falk Tolg, Elisabeth Kurkimäki Oskarström, Ewa Gunnarsson Ljungby  

Lisbet Bengtsson Åseda, Mona-Lisa Carlsson Ljungby

 

Utställningsansvarig

Annelie Ling Nilsson

Tfn: 0370 - 824 36, 0736 - 87 76 29
E-post: annelie.nilsson@bahnhof.se

Vårutställning 2016 (klicka för större bild)


BIS-valp
BIS uppfödargrupp
BIS veteran II
BIS jakt
BIS Veterian I
Best In Show